O KRAKOWIE

Cracovia urbs celeberrima

… Kraków miasto najwspanialsze! Kto nie zna musi się przekonać – jak piękny, różnorodny, pełen odniesień artystycznych, naukowych i historycznych jest Gród Kraka. Zachęca pięknym Starym Miastem, kusi malowniczą Wisłą, zakątkami, kawiarniami, piękną architekturą… i szeregiem imprez sportowych. Udział w naszych zawodach daje możliwość poznania wyjątkowego miasta na mapie całej Europy, a malowniczy Zakrzówek znajduje się od serca miasta zaledwie 4 kilometry!

s

s

s

Kraków bezsprzecznie należy do grona najpiękniejszych miast europejskich, a jego liczne walory – turystyczne i estetyczne zostały docenione na całym świecie. Wielokrotnie okrzyknięty jednym z najciekawszych oraz modnych miast do zwiedzania zachęca do zapoznania się z nim bliżej – bez względu na pogodę czy porę roku proponuje turystom wspaniałą przygodę, rozliczne zabytki, miejsca kulturalne, związane z tradycją, nauką, historią czy też rozrywką. Kraków kusi wieloma restauracjami, kawiarenkami, zaprasza do teatru, filharmonii, gości wielu artystów, naukowców, biegaczy i sportowców.

Dawna stolica Krakowa (do 1795 r.) przypomina o tej spuściźnie wieloma zabytkami – wiele z nich usytuowanych jest wokół słynnej Drogi Królewskiej wiodącej od Kleparza poprzez Bramę Floriańską aż na Rynek Główny – mijając Kościół Mariacki i Sukiennice, przebiegając przez ulicę Grodzką aż do Wzgórza Wawelskiego, gdzie oczom turysty ukazują się Zamek Królewski i Katedra Wawelska. Spacerowicze mogą udać się na zwiedzanie Krakowa przez malowniczy i najsłynniejszy park miasta – Planty, którymi dotrzeć można do Muzeum Książąt Czartoryskich, Teatru Starego im. H. Modrzejewskiej oraz zabytkowych budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego.

s

Kraków pamięta również i nie zapomniał do dzisiaj o istnieniu na obszarze miasta znaczącej gminy żydowskiej – krakowski Kazimierz upamiętnia ten okres w historii miasta, a dzielnica nadal tętni życiem i pamięcią – tradycja współgra tu z nowoczesnością, a popularne kawiarnie i kluby umiejscowione są w sąsiedztwie pięknych synagog.

Dla tych, którzy znają film S. Spielberg’a „Lista Schindlera” wspaniałym odkryciem będzie muzeum Fabryka Schindlera, które z powodzeniem zwiedzać można kilka godzin. W sąsiedztwie Fabryki znajduje się zgoła inne muzeum – MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej.

***

Kraków kusi – pielgrzymów z całego świata, którzy odwiedzają m.in. Sanktuarium w Łagiewnikach, a szczególnie interesujący dla katolików z całego świata jest Pałac Biskupi z tzw. „oknem papieskim”, w którym papież Jan Paweł II – Karol Wojtyła rozmawiał ze zgromadzonymi licznie pod oknem turystami, młodzieżą z całego świata podczas każdej swojej wizyty w Krakowie.

Kraków kusi także zielenią – obszarami, na których można odpocząć i uciec na chwilę od zgiełku miasta. Zachwycają krakowskie kopce, których liczba – pięć w całym mieście – czyni z Grodu Kraka rekordzistę. Najstarsze są kopiec Krakusa i Wandy, młodszy i najbardziej popularny – kopiec Kościuszki, największy zaś – kopiec Piłsudskiego, najmniejszy i najmłodszy wiekiem – kopiec Jana Pawła II.  Pięknym zabytkiem zieleni są Skałki Twardowskiego – uroczysko położone w prawobrzeżnej części Krakowa – owiane legendami i „magicznymi” historiami związanymi z postacią mistrza Twardowskiego, który wśród okolicznych urwisk prowadził swoją szkołę magii i czarnoksięstwa.

Po zalaniu starego wapiennego kamieniołomu powstał Zakrzówek, który składa się z dwóch zbiorników wodnych połączonych przesmykiem. W jednym ze zbiorników powstała baza nurkowa, w drugim od 2016 r. część pływacką pokonują zawodnicy XTERRA Poland 🙂