xTerraPoland.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Lifestyle

Odzież Sportowa

Buty górskie – jakie wybrać?

Buty górskie – jakie wybrać?

Osoby, które są miłośnikami wspinaczki, z całą pewnością wiedzą, jakie wyposażenie należy mieć ze sobą, gdy wyrusza się na wyprawę. Nie każdy jest jednak doświadczonym piechurem. A jeśli jest się osobą całkowicie początkującą, to oczywiste jest, że trzeba najpierw dowiedzieć się, w co się wyposażyć. A także jakie ubranie oraz obuwie zakupić, żeby było wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie. Buty górskie – jakie wybrać?

Buty górskie – jakie wybrać?

Każda osoba, która planuje wyjazd w góry, powinna przede wszystkim zakupić odpowiednie buty, a to dlatego, że są one wręcz podstawą stroju. W zależności od tego, czy jest się mężczyzną, czy kobietą, na taki model warto się zdecydować. Gdy ktoś nie wie, buty górskie – jakie wybrać? To powinien w pierwszej kolejności poradzić się sprzedawcy w danym sklepie. Bo na pewno dysponuje on olbrzymią wiedzą i jest w stanie wymienić zarówno zalety, jak i wady poszczególnych modeli. Wiele osób nie ma pojęcia, czym różnią się one między sobą i nie ma się co dziwić, zwłaszcza gdy wybór jest tak duży.

Buty z niską i wysoką cholewką

Buty górskie - jakie wybrać?Jeśli planuje się wycieczki w niskie partie gór, to obuwiem, które sprawdzi się doskonale, jest to, które ma niskie cholewki. Tego rodzaju buty są bardzo lekkie, więc nie odczuwa się w ogóle, że ma się je na stopach. Nie chronią one kostki, więc nie nadają się, gdy chce się wyruszyć na poważną i trudną wyprawę. Ich podeszwa z całą pewnością jest antypoślizgowa, co jest doskonałą wiadomością, bo nie od dziś wiadomo, że w górach panują zmienne warunki atmosferyczne i równie dobrze może być ślisko. Każdy, kto planuje wyprawę wysokogórską, powinien więcej czasu poświęcić na to, by dobrać odpowiedni sprzęt oraz buty.

W takiej sytuacji bardziej sprawdzą się buty z wysoką cholewką. Muszą mieć one membranę, dzięki której pot będzie odprowadzany na zewnątrz. Nie należy też zapominać, że w takich butach nie chodzi się boso. Musi być wystarczająco dużo miejsca na to, by zmieściła się w bucie stopa z założoną skarpetką. Każdy musi przymierzyć buty, zanim je zakupi, ale to wydaje się dość oczywistym faktem. Kolejną i to ważną zasadą jest to, że nie powinno się wyruszać w góry w całkowicie nowych butach. A więc takich, które zakupiło się poprzedniego dnia. Wtedy więcej niż pewne, że tropy będą obtarte, a tego każdy piechur chciałby uniknąć.

Warto rozchodzić buty przed wycieczką

Decydując się na zakup butów górskich, warto wiedzieć, że muszą być one dobrze rozchodzone. Bo jeśli takie nie będą, to po prostu będzie w nich bardzo nie wygodnie. Każda wędrówka zarówno ta w wysokie partie gór, jak i w niskie, powinna być bezpieczna i to właśnie na bezpieczeństwo kładzie się największy nacisk. Warto więc sprawdzić, jaka jest dokładnie podeszwa w obuwiu, które ma się zamiar zakupić. Musi mieć głęboki bieżnik, bo jest to wskazane w tego rodzaju obuwiu.

Udostępnij