Tutaj jesteś

Dlaczego warto jeść warzywa?

17 lipca, 2019 Dieta Dlaczego warto jeść warzywa?


Żyjemy w czasach, w których wysokoprzetworzone jedzenie jest na wyciągnięcie ręki. To wysoko przetworzone jedzenie jest bardzo łatwo dostępne. Często od razu gotowe do spożycia. A do tego jeszcze bywa bardzo tanie. Dlatego też w dzisiejszych zabieganych czasach wielu ludzi sięga właśnie po takie jedzenie, do którego zaliczamy białe pieczywo, wszelkie słodycze oraz fast foody. Powoduje to problemy zdrowotne takie jak otyłość, miażdżyca czy niewydolność krążenia. Co generuje także straty finansowe w służbie zdrowia.

Dlaczego warto jeść warzywa?

Dlaczego warto jeść warzywa? Wszystkich tych problemów zdrowotnych można by uniknąć, gdyby ludzie bardziej dbali o swoją dietę. I dostarczali by organizmowi wielu składników odżywczych w postaci nieprzetworzonych warzyw czy owoców, które powinniśmy spożywać nawet do 5 razy dziennie według piramidy żywienia. WHO, czyli światowa organizacja zdrowia, a także wiele towarzystw lekarskich – diabetologicznych, kardiologicznych, endokrynologicznych – umieszcza warzywa i owoce w podstawie piramidy żywienia. Co oznacza, że powinny one stanowić podstawę naszej diety. Zalecenia mówią nawet o 3-5 porcjach świeżych warzyw i owoców, z przewagą tych pierwszych, dziennie. Dlaczego istnieją takie zalecenia? Dlaczego warto jeść warzywa?

Co zawierają warzywa?

Warzywa to niekwestionowane źródło błonnika, zarówno trochę nierozpuszczalnego jak i rozpuszczalnego. Błonnik pozwala nam utrzymać prawidłową masę ciała, daje poczucie sytości i pozwala nam utrzymać prawidłową pracę jelit. Jest on rozpuszczalny pęcznieje w żołądku i dzięki temu jesteś mi mniej głodni, co pozwala nam dbać o linię. Błonnik nierozpuszczalny, to takie włókna, które pobudzają do pracy jelita poprzez stymulację kosmków jelitowych do przesuwania resztek pokarmowych. Warzywa stanowią świetne źródło błonnika, po które warto sięgać codziennie. Są świetne na problemy trawienne i zapobiegają zaparciom.

Po co są nam potrzebne warzywa?

Jasne jest chyba także to, że warzywa i owoce to cudowne, naturalne źródło witamin i minerałów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Żadne suplementy diety bogate w witaminy, nie zastąpią zdrowego trybu życia i bogatej w świeże warzywa i owoce diety! W cytrusach jest dużo witaminy C, która wspomaga odporność organizmu i jest potrzebna do budowy kolagenu. W zielonych warzywach jest dużo witaminy K, która jest potrzebna do prawidłowego krzepnięcia krwi. Warzywa w kolorze pomarańczowym lub czerwonym to bogactwo witaminy A, która jest potrzebna do prawidłowego procesu, a jej brak może powodować kurzą ślepotę. Na dodatek warzywa te to świetne źródło beta karotenu, który nie tylko nadaje skórze lekko opalony odcień, ale także wspomaga zachować zdrową skórę głównie w okresie wakacyjnym, kiedy jest ona wystawiana często na słońce. Jak widać warto sięgnąć po warzywa!

admin

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów sportu, odzieży sportowej, diety i lifestyle'u łączy pasję i wiedzę, tworząc przestrzeń dla wszystkich entuzjastów aktywnego życia. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy w świecie sportu, inspirujące stylizacje sportowe, zdrowe podejście do diety oraz praktyczne wskazówki dotyczące życia pełnego energii i radości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować swoje życie w rytmie sportowej pasji i zdrowego lifestyle'u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

blender

Dobry blender do domu

19 maja, 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?

suplementacja