xTerraPoland.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Lifestyle

Lifestyle

Jak przejść na wegetarianizm?

Jak przejść na wegetarianizm?

Żyjemy w czasach, w których stopniowo zwiększa się świadomość społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania, a zdrowe diety zdobywają coraz większe grono osób, które na nie przechodzą i bardzo sobie chwalą. Jedną z takich diet, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie, jest dieta wegetariańska. Jak przejść na wegetarianizm?

Czy warto zostać wegetarianinem?

Jak przejść na wegetarianizm?Dieta wegetariańska może być bardzo zdrowa, kiedy jest dobrze zbilansowana. Pozwala ona dostarczyć do organizmu odpowiednie ilości białka, witamin i minerałów. Podstawą jest wykluczenie mięsa, jednak to wykluczenie mięsa czerwonego ma największy wpływ na zdrowie naszego serca i układu krwionośnego. Jednak wielu ludzi lubi smak mięsa. Jak przejść na wegetarianizm? Jak to zrobić by dieta bezmięsna była dla nas przyjemnością a nie wyrzeczeniem?
Zastanówmy się czemu chcemy przejść na wegetarianizm. Jeśli chcemy to zrobić ze względów zdrowotnych to możemy to robić stopniowo i tak jest właśnie najłatwiej. Jeśli ze względów etycznych chcemy nagle odstawić mięso to z pewnością też znajdziemy w sobie siły.

Jak przejść na wegetarianizm?

Zmienne diety stosujmy powoli. Na początek warto zrobić sobie badania, głównie morfologię, poziom żelaza oraz witaminy B12, żebyśmy wiedzieli, czy z naszym stanem zdrowia możemy zmienić dietę. Następnie małymi krokami odstawiamy mięso. Dieta, w której usuwa się z jadłospisu tylko mięso czerwone, a zostawia białe, to semiwegetarianizm i od niego warto zacząć, aż do całkowitego wykluczenia mięsa. Przechodząc na dietę wegetariańską warto zaopatrzyć się w dobre , smaczne i sprawdzone przepisy, aby warzywne jedzenie nam smakowało. Warto wyposażyć kuchnię w nowe przyprawy i to w dużych ilościach. Na pewno sprawdzi się kmin rzymski.

Kuchnia wegetariańska

Sprawdzone wegetariańskie przepisy można znaleźć wszędzie, nawet w Internecie! Klasykiem wege gastronomii jest strona JADŁONOMIA, dostępne są również książki z przepisami skryte pod tą samą nazwą. Polecamy także bloki Weganerd oraz grupy na Facebooku, gdzie ludzie wymieniają się inspiracjami i przepisami – Polscy wegetarianie, co te wegańskie jedzą i tym podobne. Aby przyzwyczaić się do braku mięsa i nowych smaków warto próbować kuchni wegetarianskiej, gdy wychodzimy na miasto. Może danie z restauracji nam zasmakuje i spróbujemy odtworzyć je w domu.
Niektórzy przechodzą na dietę wegetariańską ze względów etycznych i moralnych, ponieważ nie chcą przyczynia się do cierpienia zwierząt hodowlanych. Jest to postawa godna pochwały i naśladowania, jednakże niezależnie od przyczyny przejścia na dietę wegetariańską powinniśmy starać się by była ona dobrze zbilansowana. Nawet jeśli nie chcemy szkodzić innym, najpierw powinniśmy zadbać o siebie i sobie nie szkodzić. Pamiętajmy, by na diecie wegetariańskiej regularnie badać sobie poziom żelaza oraz witaminy B12.

Udostępnij