Szacuje się, ze obecnie nadciśnienie tętnicze stanowi chorobę, która z chorób układu krążenia jest najbardziej rozpowszechniona na świecie. Obecne badania mówią o liczbie przekraczającej już dziesięć milionów polaków. Samo leczenie nadciśnienia tętniczego jest związane z koniecznością zmiany stylu diety bądź też stylu życia. Dopiero później jeśli standardowe metody zawiodą konieczne jest stosowanie bardziej zaawansowanym terapii dostosowanych do stadium naszej choroby, w tym przyjmowanie leków. Solidna podstawa w walce własne zdrowie to zdrowa dieta, stosowany regularnie wysiłek fizyczny. A także porzucenie szkodliwych używek jak alkohol czy palenie papierosów. Są to aspekty, które są wymagane przy walce z nadciśnieniem i są istotnym elementem terapii. Często pojawia się też pytanie jaki sport dla osób z nadciśnieniem jest najlepszy.
Jaki sport dla osób z nadciśnieniem?
Pytanie to nie ma trudnej odpowiedzi. Na pewno walka z nadciśnieniem nie łatwa, a co za tym idzie nie jest metodą na już. Wiąże się z występowaniem działań niepożądanych. Choć jest to liczba znacznie większa niż dawniej to niestety niewielu zdaje sobie sprawę z istoty problemu. Badania pokazują, że z osób cierpiących na nadciśnienie ponad połowa ogranicza leczenie wyłącznie do leków na obniżenie ciśnienia. Nie tędy droga gdyż skuteczna walka z nadciśnieniem, a co za tym idzie najlepsze rezultaty w walce z nią osiągnąć można poprzez farmakologię. Ale też z pomocą jednoczesnej zdrowej i bogatej w solidne składniki odżywcze diety i rutynowym wysiłkiem.
Jeśli jesteś jednym z pacjentów, którzy cierpią na nadciśnienie, ważne jest by walczyć z chorobą w ten właśnie sposób. Z nadciśnieniem tętniczym wiąże się wykonywanie ćwiczeń zalecanych do regularnego wykonywanie. Intensywny wysiłek to jedno, ale też nie może on przekroczyć umiarkowanej intensywności. Wystarczy wysiłek odbywający się prze 30 − 45 minut, maksymalnie godzinne codziennie.
Ćwiczenia wytrzymałościowe
Takie rutynowe, niezbyt intensywne wymogi dają nam pewność stopniowego zwiększania wytrzymałości naszego organizmu. A dostosowanie organizmu do tego wymogu nie powinno być ciężkim zajęciem. W trosce o własne zdrowie predysponowane są ćwiczenia o charakterze skupiającym się na ich aspekcie wytrzymałościowym. Czyli ćwiczenia wspierające kondycje jak chodzenie lub bieganie, a do tego pływanie wraz z dodaniem to tego zestawu ćwiczeń oporowych. Ten zestaw pozwoli nam trwale i na długo zapomnieć o problemie wynikającym z posiadania przez nas uciążliwych dolegliwości jakie niesie ze sobą nadciśnienie tętnicze. Stosowanie się do tych wymogów powinno być wystarczajcie. Jednak nie zaleca się wysiłku zbyt intensywnego. Nie jest odpowiednie dźwiganie ciężarów, które mogą znacznie wpłynąć na nasz wzrost ciśnienia krwi.