xTerraPoland.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Lifestyle

Sport

Posadzki żywiczne i gumowe do obiektów sportowych

Posadzki żywiczne i gumowe do obiektów sportowych

Niewiele powierzchni podłogowych podlega intensywnemu i częstemu stosowaniu jako nawierzchnie sportowe. Ale trwałość to niejedyny wymóg stawiany przed podłożami sportowymi. Muszą one także zapewniać użytkownikom odpowiedni poziom wsparcia – np. amortyzować obciążenia stawów.

Wszystko to sprawia, że inwestycja w nawierzchnię powinna być dobrze przemyślana. Tym bardziej, że na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które można zastosować. Zacznijmy jednak od wymagań jakie stawia się posadzkom w obiektach sportowych.

Uwagi i wymagania dotyczące podłóg sportowych

Przed wykonaniem wyboru posadzki żywicznej lub gumowej do obiektu sportowego należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

1. Bezpieczeństwo i wygoda

Nawet pozornie niewielka kontuzja może być przyczyną poważnych problemów. Dlatego  Nowoczesna podłoga w obiekcie sportowym powinna być zaprojektowana tak, aby była bezpieczna, sprężysta i odpowiednio amortyzować wstrząsy. Posadzki żywiczne poliuretanowe i posadzki gumowe doskonale spełniają wymogi bezpieczeństwa. Stosowanie takich rozwiązań powoduje, że uprawiający aktywność fizyczną są mniej narażeni na urazy i kontuzje. 

2. Czyszczenie i konserwacja

Podłogi sportowe są używane często i intensywnie. Dlatego wybrane rozwiązanie powinno być łatwe w utrzymaniu i wymagać niewielu prac konserwacyjnych.

3. Trwałość

Podłogi muszą być w stanie wytrzymać długie okresy użytkowania, duży ruch i częste uderzenia. Dlatego należy zastanowić się nad rozwiązaniami najbardziej trwałymi. I pamiętać, że trwałość będzie pochodną dostosowania wybranego rodzaju podłoża do charakterystyki obiektu sportowego.

4. Funkcjonalność

Posadzka w obiekcie sportowym powinna być maksymalnie uniwersalna. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie uniwersalności również samemu obiektowi. Hale sportowe lub boiska dedykowane jednemu typowi aktywności fizycznej przechodzą do lamusa. Obecnie budowane obiekty muszą być przede wszystkim funkcjonalne.

Posadzki żywiczne i gumowe do obiektów sportowych

Najpopularniejsze rozwiązania podłóg sportowych obejmują posadzki epoksydowe, podłogi na bazie żywicy poliuretanu i podłogi na bazie gumy.

Posadzki epoksydowe to bardzo dobre rozwiązanie podłogowe. Żywica epoksydowa jest odporna na wilgoć i plamy. Jest podłogą hipoalergiczną. Jest podłogą łatwą w utrzymaniu. A do tego jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, co w przypadku obiektu sportowego jest niezwykle ważne.

Podłoga na bazie poliuretanu jest jednym z najtrwalszych rodzajów podłóg sportowych. Jest niezwykle popularna w wielofunkcyjnych obiektach sportowych oraz na boiskach zewnętrznych. Może być także wykorzystywana w siłowniach, centrach fitness i innych rodzajach obiektów sportowych. Żywica poliuretanowa to całkowicie bezszwowe rozwiązanie podłogowe. Dodatkowo jest bardzo trwała i odporna na ścieranie.

Gumowe podłogi są niezwykle wszechstronne i często stosowane w salach treningowych, siłowniach i centrach fitness. Jest to system niedrogi i, łatwy w utrzymaniu (odporny na wodę i plamy). Ma bardzo dobre właściwości amortyzujące. W związku z tym wielowarstwowe podłogi gumowe oferują maksymalny komfort uprawiania sportu. 

Udostępnij