Tutaj jesteś

Tauryna w kociej karmie – jakie właściwości ma ten składnik?

20 sierpnia, 2020 Lifestyle

Wiele osób wie o tym, że tauryna stanowi ważny składnik karmy dla kota. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jaką tak naprawdę pełni funkcję. Dlaczego dobra karma mokra dla kota powinna zawierać taurynę? Jakie są jej właściwości? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w naszym artykule.

Czym jest tauryna?

Czytając skład produktu warto upewnić się, że dana karma mokra dla kota zawiera taurynę. To bardzo specyficzny aminokwas. W przeciwieństwie do innych aminokwasów nie łączy się bowiem w długie łańcuchy. Tauryna występuje samodzielnie. Można ją znaleźć w wielu komórkach i tkankach kociego organizmu. Występuje również w płynie trawiennym, wytwarzanym przez wątrobę. Co jednak istotne koci organizm nie produkuje samodzielnie zbyt wiele tauryny. To jednak niezwykle potrzebny mu do prawidłowego funkcjonowania składnik. Należy zatem dostarczać ją wraz z pokarmem. Najlepszym źródłem tauryny są produkty mięsne, w tym drób, wołowina, wieprzowina, a także ryby i owoce morza. Próżno szukać jej w produktach roślinnych, których zresztą nie powinno być zbyt wiele w kociej karmie.

Jak działa tauryna?

Tauryna, zawarta w kociej karmie pełni różnorodne funkcje. To znakomity przeciwutleniacz, który zatrzymuje procesy starzenia się. Dzięki niej kot dłużej może cieszyć się dobrym zdrowiem. Tauryna wspomaga również trawienie tłuszczów, dzięki czemu koty nie borykają się z jakimikolwiek problemami żołądkowymi. Dodatkowo tauryna wspiera wzrok oraz wzmacnia serce pupila. Ogólnie rzecz ujmując, jest zatem niezbędnym składnikiem, decydującym o prawidłowym funkcjonowaniu kociego organizmu. Zarówno karma mokra dla kota, jak i jej sucha wersja, powinny zatem zawierać sporą dawkę tauryny, a zarazem dużą zawartość mięsa. W ten sposób nasz kot otrzyma wszystko to, co najlepsze.

Czym grozi brak tauryny?

Niedostarczanie organizmowi kota tauryny może mieć bardzo poważne konsekwencje. Najczęściej nasi futerkowi przyjaciele cierpią na problemy ze wzrokiem. Niedobór tauryny może prowadzić między innymi do centralnego zwyrodnienia siatkówki, a w konsekwencji trwałej utraty wzroku. Tauryna skutecznie wspomaga też pracę serca. Jej niedobór może zatem prowadzić do groźnych chorób tego narządu. Między innymi koty zapadają na rozszerzoną kardiomiopatie, a w efekcie zastoinową niewydolność serca. Dobra karma mokra dla kota musi zatem zawierać sporą dawkę tauryny. Nie zawsze ten składnik jest wskazany na etykiecie produktu. Wystarczy jednak wiedza, że dany produkt zawiera co najmniej 60-70 procent mięsa.

admin

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów sportu, odzieży sportowej, diety i lifestyle'u łączy pasję i wiedzę, tworząc przestrzeń dla wszystkich entuzjastów aktywnego życia. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy w świecie sportu, inspirujące stylizacje sportowe, zdrowe podejście do diety oraz praktyczne wskazówki dotyczące życia pełnego energii i radości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować swoje życie w rytmie sportowej pasji i zdrowego lifestyle'u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Rodzaje hulajnóg