Tutaj jesteś

W czym biegać zimą?

1 kwietnia, 2020 Sport Bieganie zimą – młoda kobieta na zimowym treningu w lesie

Regularnie biegasz na świeżym powietrzu i nie lubisz, gdy nadchodzi zima? Bieżnia na siłowni nie jest w Twoim guście? Nie musisz rezygnować z treningów pod chmurką. Dopóki nie ma dużych mrozów i ślizgawki, ta forma aktywności zimą może być nawet przyjemniejsza niż podczas letnich upałów. Wystarczy wybrać odpowiedni strój do biegania.

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • O czym pamiętać, gdy chcesz biegać zimą?
  • Jak wybrać zimową kurtkę do biegania?
  • Jakie powinny być spodnie do biegania zimą?
  • W czym biegać zimą, by chronić dłonie i twarz?

Bieganie zimą – podstawowe zasady doboru stroju

Stara, dobra zasada ubierania się zimą – na cebulkę – sprawdza się nie tylko do codziennych strojów. Aby czuć się komfortowo podczas biegania zimą, najlepiej mieć na sobie trzy warstwy: bieliznę termiczną, która odprowadza pot, bluzę, która daje ciepło, oraz kurtkę, która zapewnia ochronę przed wiatrem czy opadami. Przy dobrych warunkach atmosferycznych tę ostatnią warstwę można pominąć. Z kolei w dni z wyższą temperaturą wystarczająca będzie sama kurtka i koszulka termoaktywna.

Jednocześnie jako całość taki strój nie powinien być zbyt ciepły. Przegrzane i spocone ciało jest bardziej narażone na przewianie, a podczas biegu szybko się przecież rozgrzejesz. Profesjonalni biegacze stosują się do zasady + 10 stopni, zgodnie z którą na bieganie zimą należy ubrać się tak, jakby na zewnątrz było 10 stopni więcej. Idealny strój na zimowy trening to taki, w którym początkowo jest Ci odrobinę chłodno (ale nie zimno). 

Kurtka do biegania – jak chronić górne partie ciała zimą? 

Jaka powinna być kurtka do biegania zimą? Przede wszystkim wielofunkcyjna. Najlepiej sprawdzą się modele z mocną ochroną przeciwwiatrową z przodu i przewiewne z tyłu. Niektóre kurtki dla biegaczy posiadają rękawy wykończone w formie półrękawiczek, co również jest wygodnym rozwiązaniem na chłodne dni. Wybierając zimową kurtkę do biegania, warto też zadbać o to, by była wykonana z jaskrawego materiału lub przynajmniej posiadała elementy odblaskowe. Zapewni Ci to dobrą widoczność po ciemku, a przecież w sezonie zimowym zmrok zapada wcześnie.

Uzupełnieniem zimowej kurtki do biegania lub alternatywą dla niej (zależnie od pogody) jest bluza termiczna. Dobrą bluzę charakteryzuje wysoka stójka, która ochroni szyję przed wiatrem, i opcjonalnie wykończenie rękawów osłaniające dłonie.

Spodnie do biegania zimą – czym powinny się różnić od letnich? 

Nogi są tą częścią ciała, która podczas biegu pracuje najmocniej, dlatego nie wymagają aż tak dużego ocieplenia jak górne partie. Tym niemniej spodnie do biegania zimą powinny mieć nieco inne cechy niż te lekkie i przewiewne na lato. Przede wszystkim spodnie zimowe odznaczają się zwykle większą gramaturą materiału, dzięki czemu są cieplejsze. Za termoizolację odpowiada również dodatkowa warstwa ocieplenia od wewnątrz. 

Na najzimniejsze dni wytrwałym biegaczom przydadzą się natomiast spodnie z dodatkową ochroną od wiatru. Takie ocieplane legginsy posiadają z przodu specjalny panel przeciwwiatrowy, który chroni partie nóg najbardziej narażone na mroźne podmuchy. Z tyłu natomiast spodnie są elastyczne, dzięki czemu w żaden sposób nie krępują ruchów.

Małe, ale niezbędne gadżety – rękawiczki do biegania, czapka, chusta 

Kolejna zasada zimowego biegacza brzmi: „osłaniaj całe ciało, nie tylko największe partie”. Dlatego obowiązkowymi elementami Twojego zimowego stroju sportowego powinny być rękawiczki, czapka i szalik. Termoaktywne rękawiczki do biegania zwykle są cienkie, dzięki czemu czujesz się w nich swobodnie. Czapka powinna dobrze chronić zatoki. Aby tak się stało, musi dokładnie zakrywać uszy i czoło. Innym wygodnym rozwiązaniem są kominiarki lub chusty dla biegaczy, którymi osłonisz twarz od mroźnego wiatru.

Kurtki, bluzy, ocieplane legginsy, rękawiczki i wiele innych części stroju do biegania zimą bez trudu kupisz online. Wybierz modele dla siebie na Allegro i dbaj o formę przez cały rok.

admin

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów sportu, odzieży sportowej, diety i lifestyle'u łączy pasję i wiedzę, tworząc przestrzeń dla wszystkich entuzjastów aktywnego życia. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy w świecie sportu, inspirujące stylizacje sportowe, zdrowe podejście do diety oraz praktyczne wskazówki dotyczące życia pełnego energii i radości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować swoje życie w rytmie sportowej pasji i zdrowego lifestyle'u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?